Pirmais mēnesis ar iPad. Salīdzinājums

Grafiskā planšete vs iPad

Čau! Prieks tevi redzēt nu jau 4. blogā ierakstā – šoreiz par iespaidiem un salīdzinājumu, kā ir strādāt un zīmēt datorā ar grafisko planšeti vs. iPadā. Sākam? 🙂

Piebilde: dalos ar tikai savu pieredzi, kā arī nepretendēju uz absolūtās patiesības sludinātāju. Katram radošajam un ilustratoram ir savas prasības, darba stils un pieredze, tāpēc, ja tev ir bijusi citādāka pieredze – cool! Droši padalies. 🙂

Evolūcija

Pirmā grafiskā planšete - akdievsnekonesaprotu

Ir 2016. gads. Sociālajos tīklos arvien vairāk redzu plašās iespējas, ko piedāvā digitālā māksla. Es un mans to laiku zīmuļportretu side-hustle sāk nemierīgi dīdīties – visas tās krāsas! Stili! Iespējas! Gribu!!!

Veikusi nelielu tirgus (un naudas maka) izpēti, ļāvos kārdinājumam un nolēmu riskēt, pasūtot savu pirmo grafisko planšeti – Huion H610 Pro. Visai vienkāršs modelis, un, tā kā nezināju, vai digitālā māksla mani vispār aizraus, negribēju ieguldīt lielus līdzekļus – starp citu, ja tu vai tavā lokā arī ir līdzīgas pārdomas, iesaku sākt ar šāda tipa planšetēm. 🙂

Gari par šo planšeti neizplūdīšu, vien pateikšu, ka šāda tipa grafiskās planšetes strādā bez ekrāna – kā vienkārši melns paliktnis “zīmulim”, kur zīmēto redzi datora ekrānā, kā arī zīmuli ik pa laikam nācās uzlādēt ar vadu. Sākumā gāja kā pa kalniem un 1-2 gadus planšete bija gandrīz neskarta, tomēr kaut kā saņēmos un kādu laiku bijām labas draudzenes.

Otrā grafiskā planšete - vecā, labā XP PEN Artist

Kad sapratu, ka digitālā māksla un grafiskais dizains kļūs par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, laiks upgrade! Sacīts, darīts –  izvērtējot price/performance iespējas, izvēle krita par labu zīmola XP PEN modelim Artist 13.3 Pro, kuru uzticami un bez problēmām lietoju gandrīz 5 gadus!

Būtiskākie “kāpēc”:

  • Pirmkārt, protams, šai planšetei nu jau ir ekrāns, kas būtībā ir datora ekrāna projektors;

  • Lai arī zīmols 2019. gadā šķita nezināms, atsauksmes un cena liecināja par labu price/performance (kamēr flagmaņu cenas tolaik sākās no vidēji 400 EUR līdz pat 1000 EUR, ar atlaidi ieķēru šo planšeti par vidēji 240-280 EUR. Kas interesanti – šo gadu laikā cena šim modelim īsti nav mainījusies);

  •  Salīdzinot ar 1. planšeti, ērtāk lietojamas “Express keys” pogas planšetes sānā un opcija pielāgot kreiļiem

     

  • Labs ekrāns un krāsu attēlojums (ja tev tas kaut ko izsaka, tad “color accuracy of 88% NTSC, Adobe RGB≧91%, sRGB≧123%”, )
  • Ekrāns bez atspīduma (oriģinālā plēvīte nokalpoja apmēram 4 gadus, līdz no nācās nomainīt) un minimāls attālums starp zīmuļa galiņu un reāli zīmēto ekrānā (pa vidu stikls)

  • “Zīmuli” nav nepieciešams uzlādēt un strādā bez vada

     

  • Komplektā nāca cimdiņš, rezerves “nibs” (serdītes?) zīmulim un paliktnītis ērtākam planšetes slīpumam (kuru joprojām turpinu lietot arī ap iPad :)) )
XP PEN Artist
Te es ar savu uzticamo draudzenīti XP PEN Artist 13.3 Pro. Foto: Zane Magone

Un visbeidzot - iPad!

Lai arī sapņoju par iPad jau krieeetnu laiku, tā no tiesas domāt par tā iegādi sāku pagājušajā gadā, līdz pavisam neizturami sāka palikt šī gada sākumā – nu kā gan es bez ilustratoru must have rīka 😀

Izvērtējusi apstākļus un finanses, laimīgā loze krita iPad Pro 11′ 2021 128gb modelim.

Arī daži “kāpēc”:

  • Atceroties, kā reizēm dators, lai arī ar vidējām iekšām, mira nost, Clip Studio Paint mēģinot zīmēt ar lielākām otām vai apstrādājot lielākus grafiskā dizaina failus, negribējās atkal izbaudīt šo bremzējošo pieredzi, līdz ar to doma par vienkārši iPad atkrita uzreiz. Jā, tā būtu lētāk, tomēr M2 čips ir M2 čips.

  • Pirmīt vēl kādu brīdi vilcinoties starp Air un Pro modeļiem, pēc noskatītajiem video un atsauksmēm tomēr nolēmu, ka vēlos izbaudīt pilnvērtīgu ekrāna, veiktspējas un kameras pieredzi. Jā, atšķirības vietām ir niecīgas, tomēr nieciņš pie nieciņa un… atšķirības sakrājas. 🙂

  • Arī izvērtējot savas finansiālās iespējas un prasības, iegādāties jaunākās paaudzes modeli tikai tāpēc, ka jaunākais, nešķita prātīgi – visas man vēlamās funkcijas absolūti nodrošina 4. paaudzes modelis.

  • Tāpat arī sākotnēji domāju par 12.3′ Pro modeļa izvēli, jo, kā man šķita, XP PEN ir lielāks ekrāns, tomēr zīmējamais laukums izrādījās teju tāds pats. Un, ja iPadu lielākoties vēlējos tieši mobilitātei, staipīt apkārt lielu, dārgu kluci laikam nebūtu tas ērtākais risinājums.

  • Tāpat arī Pro sērijas saderība ar Apple Pencil 2 – ja jau, tad jau. Magnētiskā uzlāde un tap funkcijas ir feina padarīšana. 🙂


    Šeit ir detalizētāks salīdzinājums starp Ipad Air 5gen un iPad Pro 4gen.
    Šeit detalizētāks salīdzinājums starp Apple Pencil 1 un Apple Pencil 2.

Nu bet kā tad tur īsti ir - labāk dators vai iPad?

Aplūkojuši ierīces, varētu šķist, ka te jau uzreiz skaidrs un nav jēgas tālākām diskusijām, tomēr viss nav tik vienkārši! Lūk, neliels salīdzinājums ar būtiskāko, ko vēlējos izcelt, ja strādāšanu/ilustrēšanu salīdzina iPadā un datorā. 
Sāksim ar plusiem par labu iPad:

Plusi:

Jau iepriekš pieminētā mobilitāte: esmu tas nabaga cilvēks, kuram, skatoties TV, “nav kur likt” rokas – gribas kaut ko ņemties, izšūt, sēdēt telefonā, darīt paralēli – lielākoties nespēju mierīgi skatīties ekrānā. Tādēļ ilgi sapņoju par to, kā es, skatoties kādu maznozīmīgu seriālu, varētu paralēli zīmēt šo un to, kam dienā neatlika laika un nu beidzot varu to izbaudīt.

Tāpat arī nozīmīga loma bija tam, ka, regulāri apciemojot ģimeni Latgalē, kā pašnodarbinātais savu “biroju” (ne tas vieglākais dators + XP PEN planšete) parasti ņēmu līdzi, bet neteiktu, ka mani ļoti aizrāva doma par vairāku kilogramu nastu mugursomā, kurai jau tā būtu jābūt rezervētai mammas burciņām. :))
Un, tā kā regulāri šim mērķim izmantoju vilcienu – iedomājies, papildu 3 stundas, ko veltīt skicēm un idejām!!

 

Īsumā – vieglums un pieejamība lietošanā bija tas, kas manām vajadzībām absolūti nepieciešams.

Teorētiski šo punktu varēju iekļaut pie mobilitātes, tomēr man TIK ĻOTI tracina kabeļi un vadi, ka vēlos šo izcelt atsevišķi. 😀

Darba vieta ne tikai izskatās neestētiski (arī ar visām speciālajām vadu atverēm biroja galdos), bet XP PEN planšetei tie turklāt bija veseli trīs! Nevis viens, bet 3 traucējoši vadi, katrs savā garumā, kurus nav iespējams glīti savākt:

HDMI (jo strādā pēc projektora principa);

1. USB, lai “zīmulis” draudzētos ar ekrānu;

2. USB kā barošanas vads pašai planšetei.

 

Nu un iedomājies to visu čupu kopā ar paša datora barošanas vadu un dažreiz arī ar plotera vadu, kad taisu uzlīmes. 🙁

Jau skatoties dažādus video, kā mākslinieki atrāda savus Procreate veikumus, man radās aizdomas, ka tur kaut kas nav tīrs – tas, kā klājās un savstarpēji mijiedarbojās dažādas otas, atšķīrās no tā, ko novēroju, zīmējot gan Photoshop, gan iemīļotajā Clip Studio Paint. Un nepārprotiet – šīs un noteikti vēl citas digitālās mākslas programmas strādā lieliski, pilda tās pašas un daudzas citas funkcijas, bet tas nav tas

Ja salīdzina, tad, piemēram, Ps un CSP dāvātās iespējas izpausties ir ļoti plašas – visticamāk, ka lielu daļu no visām opcijām es un daudzi citi lietotāji nemaz neizmanto un pat nenojauš par visām fīčām.

Savukārt Procreate, nodrošinot bāzes funkcijas (slāņu tipi (multiply, overlay utt.), objektu pārvietošana, kopēšana, krāsu gammas maiņa utt. utt. utt.), neapreibina tevi ar visai specifisko informāciju un iespējām.

Tāpat arī mani fascinē pieejamo otu daudzums katram stilam un vajadzībām. Jā, arī Ps un CSP piedāvā plašu klāstu ar otām un citiem noderīgiem materiāliem, tomēr arī šeit jūtu atšķirību piedāvājumā.

Kas nedaudz žēl – domāju, ka, ja Procreate nebūtu ekskluzīvi pieejams tikai uz Apple ierīcēm, iPad man tik ļoti neprasītos.

Kas vēl patīkami – iPad ir iPad: planšetdators, nevis tikai grafiskā planšete, ko pievienot datoram.

Skatīties filmas, spēlēt spēlītes, izmantot viedos rīkus, kameru, iepostot soc. tīklos storiju utt. utt. utt. – atsevišķa, gudra un jaudīga ierīce ikdienas vajadzībām, ne tikai zīmēšanai.

Atšķirība, skatoties uz vienu un to pašu attēlu iPad un standarta datorā, ir miiilzīga. Krāsas un izšķirtspēja vienkārši konča! Un, lai gan XP PEN planšetes ekrāns arī nodrošina kvalitatīvu pieredzi ar korektu krāsu gammu, lūkoties izcilas kvalitātes ekrānā ir ļoti patīkami. Īpaši, ja skaties Tiktokus, zin kā. :))

Novērotās priekšrocības noteikti ir vērā ņemamas, tomēr visam ir savas nianses:

Mīnusi:

Jāatzīst, ka ir pāris kaitinošas lietas, ko novēroju, pārejot uz iPad, un būtiskākā laikam ir mana vismaz šobrīd ierobežotā failu mobilitāte. Kāpēc tas ir būtiski – lielu daļu savu ilustrāciju vēlāk izmantoju, radot produktus vai izmantojot kā grafiskā dizaina elementus, ko apstrādāju datorā, un nevar aizmirst arī par failu sūtīšanu klientiem.

Man nav Mac, līdz ar to daudzas pārdomātās Apple savstarpējo ierīču funkcijas man iet secen. Ja es vēlos dabūt kādu failu datorā, man ir: 

a) jāaugšupielādē Google Drive vai jāsūta sev e-pastā
b) Varu izmantot DropBox, bet, tāpat kā ar iCloud – vismaz šobrīd man ir žēl veikt papildu izdevumus par mākoņservisiem. 😀 Varbūt kādreiz!
c) jāpievieno iPad pie datora ar man tik mīļajiem vadiņiem. Šo gan vēl neesmu mēģinājusi.
d) jāizmanto milzīgām reklāmām pārbāztais DuoforWhatsapp*
e) vai arī kāds cits, ērtāks serviss, kuru sapratīšu līdz ar laiku :))

*Lai būtiski neizkāptu no budžeta rāmjiem (esmu māksliniece, nevis baņķieris, ja), iPad izvēlē līdz galam neizsvēru kādu mazu niansi: izvēlējos tikai WiFi versiju, nevis WiFi + Cellular (var ielikt SIM karti un izmantot internetu bez WiFi, bet, tā kā 99% strādāju no mājam un telefonā ir neierobežots internets, nešķita tik būtiski). Apmeklējot AppStore, biju nedaudz nepatīkami pārsteigta, ka mana ierīce neatbalsta Whatsapp, ko regulāri izmantoju, kad bija jānosūta faili no telefona uz datoru un otrādāk. Tad nu jālavierē starp citādākām pieejām.

Šis vairāk attiecas uz Procreate, bet, pirmajās dienās, iepazīstoties ar iPad, man ļoti prasījās pelīte un tās klikšķu iespējas, viegli pārvietojot un grupējot failus. Nu jau pirksti apraduši, kā un ko paveikt, bet reizēm tāpat iezogas doma, cik gan ērti būtu, ja pelīti varētu izmantot arī kā tiltu starp datoru un iPad. 😀 Ak, būtu man Mac…

Un, protams, rakstīšana. Nosūtīt klientam e-pastu ar failiem UN vēstules saturu vismaz man ir ellīga padarīšana. Datorā paņem ātri čik-čik un pārsvied, ko vajag bez problēmām, kā arī planšetē, šķiet, netiek piedāvātas visas funkcijas. Droši vien ir ērtāki un vieglāki risinājumi, bet pagaidām es e-pastus rakstu no datora, failus pievienojot caur Drive vai manuāli. :))

Jā, Magic keyboard noteikti ir štelle, bet tas nav akūtākais, kur šobrīd veltīt līdzekļus.

Reta ir bijusi tā diena, kurā neliktu lādēties planšeti. 

Tā kā Apple Pencil 2 strādā caur Bluetooth, kas paņem vismaz nelielu daļu baterijas, kā arī ekrāna laiks un spožums, lai varētu kvalitatīvi zīmēt, arī dara savu, jāsaka, ka baterija kūst kā saldējums, ee, vēsā vasaras dienā.
Ja ierīci neaiztiek – viss ok, man tāpat visu laiku uzlikts “do not disturb” režīms, līdz ar to planšete čuč mierīgi, tomēr regulāri zīmējot UN tā kā man patīk uzspēlēt spēlītes :)) – lādēties lieku teju katru vakaru.

Tādā ziņā grafiskā planšete strādā tikai no datora barošanas, un atsevišķas uzlādes ne planšetei, ne zīmulim nav nepieciešamas.

Iegādāties grafisko planšeti par, pieņemsim, 300 EUR, kurā jau iekļauts zīmulis nav tas pats, kas iegādāties normālu iPad par vidēji 1000 EUR + 100 – 160 EUR par Apple Pencil 1/2 (tāpēc zīmuli pirku mazlietotu).

Programmatūras, papildierīces, mākoņservisi vai lielāka iekšējā atmiņa, vāciņi utt. utt. – tas viss maksā naudu, un bieži vien ne to mazāko, kas vismaz man kā mazajam uzņēmējām krietni atsaucas uz budžetu, ņemot vērā arī izmaksas par materiāliem un citiem pakalpojumiem.

Bet te ļāvos girl math loģikai 😀 – jo ātrāk tikšu pie ierīcēs, jo ātrāk tā atmaksāsies, nekā siekaloties, gaidīt, apdomīgi krāt utt.

Grafisā planšete vs iPad

Secinājumi, komentāri, hipotēzes??

Ko es varu teikt – viss notiek, kā tam jānotiek. Mans ceļš kā ilustratoram nav bijis ātrs, un, iespējams, veiksmīgāki panākumi būtu bijuši, ja uzreiz būu sākusi ar maģisko Procreate, bet par to, kā būtu bijis, varam tikai minēt un ļoti novērtēju gūto pieredzi, iepazīstoties gan ar Adobe, gan Clip Studio Paint un mīļā Affinity Suite programmatūrām.

Vai es turpmāk zīmēšu tikai Procreate?

Visticamāk, ka – šī mēneša laikā vēl ne reizi neesmu atvērusi CSP datorā, bet ar pilnu jaudu metos apgūt jauno lietotni, ar katru dienu zīmēšanai kļūstot arvien pierastākai un mīļākai. Bet visam protams gadās izņēmumi. 🙂

Vai es turpmāk vairāk nestrādāšu datorā?

Nekādā gadījumā – lai arī ilustrācijas top iPadā, visa darbu apstrāde, maketēšana un ražošana arī turpmāk norit caur datoru. Lai piedod man Ilustratorveidīgās lietotnes iPadā, bet dators ir un paliek dators – jāgūst no šīm abām pasaulēm labākais, sadarbojoties un mijiedarbojoties. Gan es apradīšu, kā ērtāk apmainīties failiem. 🙂

Pēdējais vārds

Ja esi ilustrators vai vēlies par tādu kļūt – ja līdzekļi ļauj, es noteikti ieteiktu sākt ar Procreate tā vienkāršo, bet efektīvo funkciju dēļ.

BET – ja papildu for fun ilustrēšanai vēlies izgatavot arī savus mākslas labumus (kas nav tikai nosūtīt transparent png vai pdf bildīti tipogrāfijai) – silti iesaku apvienot šīs nodarbes arī ar datorprogrammām. Nespēju beigt slavināt man tik mīļo Affinity Designer (jeb lētāks Ilustrators), kas ļoti atvieglo manu ikdienas darbu, ņemoties ap grafisko dizainu un maketiem.

BET x 2 – daudzas no šīm programmām pieejamas arī iPad versijās, nodrošinot grafiskā dizaina un vektoru padarīšanas. Es pagaidām šīs lietotnes neesmu pētījusi sīkāk, tāpēc nemācēšu teikt sīkāk, man dators vienkārši ir krietni pierastāks. 🙂

Paldies par uzmanību un ceru, ka uzzināji ko vērtīgu!
Ja esi ilustrators vai radošais, droši padalies komentārā par savu pieredzi un sajūtām – kā nekā, katram tā ir sava!

2 thoughts on “Pirmais mēnesis ar iPad. Salīdzinājums”

  1. Ļoti labs apskats. Patika lasīt! Pati esmu izmēģinājusi gan Wacom planšetes, gan ir bijis portatīvais ar skātienekrānu un stylus,, bet nekas nav bijis tik ērts kā iPad + Procreate priekš ilustrēšanas. Uzreiz redzi ko dari, ātri piezoomo, foršas otas un viegli maināmi iestatījumi. Man iPad ir gan illustrēšanai, gan parastai izklaidei. Jau kalpo 4+ gadus!

    1. Paldies, Linda, no sirds priecājos, ka patika! <3 Jā, ērtā zoomošana un canvas pagriešana ir tas, kā man ļoti pietrūka, zīmējot datorā - jā, es varu veikt visas šīs darbības, bet vai nu atkal jāķeras pie pelītes un jāspiež mazā "rotate" podziņa, vai, arī ja izmantoju piezūmošanas express keys-ritulīti, attālina un pietuvina kur pagadās, nevis kur vajag. 😀 Tāpēc piekrītu, ilustrēšanas ērtuma ziņā iPad un Procreate pārsit visu iepriekš mēģināto. 🙂 Paldies, ka padalījies pieredzē!

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Shopping Cart
Scroll to Top