MAZĀ MĀJAS TIPOGRĀFIJA | kā top mani darbi

Sveiciens jaunā nedēļā, jaunā bloga ierakstā! Kā allaž – prieks tevi te redzēt. 🙂

Ja vadītos pēc balsojuma Instagram, šim būtu jābūt ierakstam par pašnodarbinātības plusiem un mīnusiem. Bet, tā kā šo tēmu iemetu visai pēkšņu izjūtu vadīta (oopsie), tai man nāksies nobriest nedaudz cītīgāk. Bet labās ziņas – ieraksts būs! Vēlāk. Bet būs, ja! 🙂

Un tātad – esiet sveicināti ierakstā par to, kādi mistiski vai ne tik mistiski procesi notiek manā mazajā valstībā – radošajā studijā, darbistabā, open space ofisā – kā rezultātā pie jums ceļo dažādi manis zīmēti, printēti un ploterēti labumi. Sākam?

1. Viss sākas ar ideju

Skices Latvijas svētku kolekcijai un plānotāja uzlīmēm

Cik pārsteidzoši, vai ne? 😀 

 • Un tā – viss sākas ar ideju. Ritinot sociālos tīklus, iedvesmojoties no citiem radošajiem, sērfojot Pinterestā, kad vajadzība rodas pašai, kāds pasviež labu domu un tā tālāk. “Hm, šito varētu uztaisīt!”. Bieži vien, jāsaka, ka idejas tā arī paliek idejas, citādi darbistabā pietrūktu vietas visam tam, ko prāts un sirds izsapņojis. Nu nekas, visam savs laiks. 🙂
 
 • Kad ideja ir atzīta par gana labu esam, tā ceļo uz papīra manā mīļajā pierakstu kladē, kur laiks to apvīļāt jau reālistiskākā skatījumā. Kam, cik lielu, kāpēc, primitīvas skices, izmaksas un tamlīdzīgi. Melnraksts, tā teikt. Ja rodas kāda nu neeeereāli laba ašā ideja, dažreiz šis solis tiek izlaists un uzreiz ķeros vērsim pie ragiem, kā –

2. Veram vaļā programmas

 • Šeit būtībā pastāv 2 opcijas: vai nu digitālās zīmēšanas programmu (manā gadījumā Clip Studio Paint (CSP)) vai arī grafiskā dizaina programmu Affinity Designer (AD). Par to, kāpēc tieši šīs, izklāstīšu citā ierakstā.


 •  Top skices, uzmetumi, nedaudz padzēšu, atkal skicēju, nopūšos, kāpēc neizskatās tā, kā vajag, atkal paskicēju un tad jau veidoju pirmos prototipus, kamēr esmu nonākusi līdz puslīdz apmierinošai idejai.


 • Ja produkta galvenā būtība ir ilustrācija (mana uzticamā grafiskā planšete, starp citu, ir XP PEN Artist 13.3 Pro), atveru to AD un nu jau top dizaina makets vai vairāki.


 • Dažreiz dizaina maketiem vajag laiku. Esmu novērojusi, ka, lai kā dažreiz gribētu ar jaunumiem padalīties pēc iespējas ātrāk, dodu laiku tiem padzīvot. Nu, baigi ilgi nē :D, pietiek ar 1-3 dienām, ik pa laikam uzmetot aci un piekoriģējot, kas nu šķiem koriģējams. Par laimi, ar katru jaunu ciklu šie procesi kļūst organiskāki un acs uztrenējas arvien labāk. Es vismaz tā ceru. 😀


 • Nu klāt lielais brīdis – spiežu Save As vai Export kā .pdf, nočekojam iestatījumus (Tips&Tricks, kā šīs lietas daru es, domāju, arī būs pelnījušas atsevišķu ierakstu) un spiežam to lielo printer’ pog’!
Joylanta Art Tipogrāfija

3. Load paper, print, bļāviens, repeat

Tie, kas man seko Instagram jau kādu brīdi, varbūt būs pamanījuši, ka dažkārt man patīk padalīties arī ar saviem fakapiem. Kas nedara, tas nekļūdās, ja! :)) Bet par visu pēc kārtas.

 • Papīrs. Papīrs, papīrs, papīrs. Mans sākotnējai nīstais, bet nu jau ļoti mīļais temats. Nīstais, jo pagāja ilgi meklējumi, testi un naudas tēriņi, kamēr dzīve piespēlēja (paldies, Karīna! :)) manus mīļos Drukalabak.lv, kur, ja rodas izdevība aiziet ciemos, ikreiz jūtos kā paradīzē. 😀 Katram papīram ir savas īpašības – matēti, glancēti, divpusēji, semi-glossy, 305gr, 180gr, pašlīmējošie, vinila, transfēra, ruļļos un kādi tik vēl ne. Kamēr papīra pasauli turpinu vēl iepazīt, ļoti plaši neizplūdīšu, tikai pieminēšu, ka man lielākais pieprasījums ir matētajam un pašlīmējošajiem.

 • Kad, vadoties pēc produkta veida, izvēlēts atbilstošs papīrs (pieņemsim, ka tās būs apsveikuma kartītes, tātad gana biezs un augstas izšķirtspējas), ielieku papīru savā mīļajā Epson L8180, izvēlamies iestatījumus un klāt atbildīgais mirklis – spiežam Print! 

 • Tie, kas nav saistīti ar printēšanas pasauli, jums, iespējams, nav ne jausmas, cik patiesībā šī ir liela māksla – prast izprintēt bez liekiem pārsteigumiem!!! Īpaši brīžos, kad tiec pie iepriekš vēl nemēģināta, bet gana fancy papīra, kur katra kļūda nedaudz iesit pa maciņu. Bet šo sajūtu noteikti zina visi, kas kaut ko rada. :))

 • Izprintēts ir, laiks pēcapstrādei – ja uz lapas ir vairāki dizaini, sagriežu tos. Ja kartītes ir atveramas, ar bigotāju pārlaižu pāri, lai tā smuki salocītos. Pagaidām gan šīs funkcijas pildu ar visai vienkāršu, bet gana parocīgu palīgrīku – pirku te, starp citu.


 • Kad viss čikiniekā, smuki sapakojam, nobildējam un aidā ievietot veikalā!
Joylanta Art

4. Bet UZLĪMES, kā tad UZLĪMES?!?

Jā, kopš 2023. pavasarī tiku pie plotera, radošās iespējas ir gājušas uz urrā. Lai gan it kā jau ērtāk būtu šos te visus labumus pasūtīt tipogrāfijā (ko arī agrāk darīju), man laikam piemīt neliela mazohisma deva, tā kā patīk šos procesus īstenot no A – Z, vismaz tajos apjomos, ar kādiem strādāju šobrīd. Paplašinoties veikala aktivitātei, apsveru domu vismaz daļu no produktiem pasūtīt drukā, bet pagaidām vēl tieku galā. 🙂

 • Ploteris ir tāda interesanta padarīšana – kad šķita, ka jau tā kā būšu apguvusi printēšanas mākslu, mans Silhouette Portrat 3 pirmajās reizēs tā jauki atgādināja, kāda nejēga varu būt. 😀 Viss ar praksi! Nu jau esam izgājuši cauri dažādiem attiecību līkločiem, kāpumiem un kritumiem, lai gribētos domāt, ka mums ir pa ceļam un viņi dzīvoja ilgi un laimīgi.

 • Detaļās par to, kā operēt ar šo iekārtu un tās programmatūru baigi neizplūdīšu, tik teikšu to, ka arvien turpinu uzzināt par jaunām fīčām un ģenerēt jaunas idejas, kā ploteri izmantot savā (un jūsu) labā arvien plašāk. Nu, bet lai pavisam neatstātu jūs neziņā, apmēram šādi izskatās interfeiss, kur top uzlīmju maģija (jā jā, es arī sākumā neko nesapratu):

  Silhouette Studio programmatūras interfeiss
  Silhouette Studio interfeiss
 • Joki sākas tad, kad ārmalas griežamās līnijas, ko redzat attēlā, nesakrīt ar realitāti – vai nu lapa nav ievietota gana precīzi vai arī ploterim piektdiena galvā un jauc visus pātarus, griežot šķībi. Uz labā papīra. Kad jau tā nav laika čakarēties, jo jāizsūta pasūtījums. Un drīz sāks tumst, bet tumsa plotera sensoriem nepatīk. Un uzlīmes nav izcirstas gana stipri un neatdalās no lapas. Nu tā kaut kā mums sākumā gāja – jautri. 😀

 • Bet labi, lielākoties viss iet kā pa diedziņu un skaistās uzlīmes ir gatavas! Atkārtojam to pašu, ko ar kartītēm – sapakojam, smuki sabildējam un aidā veikalā!
 

Tā, lūk! Šis ir tāds īsais (jā, īsais!!!) ieskats tajā, kādiem procesiem nākas iziet, lai smukumi, ko redzat manā un citu ilustratoru veikalos, kas tiek galā saviem spēkiem, nonāktu jūsu rokās. Ar laiku kādu procesi optimizējas, kādi – pievienojas. Tas, kā daru es, nebūt nenozīmē, ka ir vienīgais pareizais ceļš, tomēr kā cilvēkam, kam patīk radīm savām rokām, šis ceļš ir mīļš.

Jā, reizēm visai stresains, besīgs, investīciju prasošs un vairākiem etapiem pilns (šajā ierakstā neizplūdu plašāk par produktu bildēšanas, mockup izmantošanas, bilžu pēcapstrādes un mājaslapā ievietošanas procesiem, bet, ticiet man, arī tie paņem laiku), tomēr savs. 

Atskatoties uz to, kā lietas darīju vēl pirms 1-2 gadiem, gribas pasmīnēt, sak, tā taču labāk, ātrāk, efektīvāk, skaistāk, bet, ja ir par ko smīnēt, tātad viss notiek. Varbūt pēc gada atskatīšos uz šo ierakstu un atkal smīnēšu, bet tāda jau tā dzīvīte ir – galvenais neapstāties! 

Ja tu esi ilustrators, radošais, kas vēlas radīt savus produktus, tas noteikti ir tā vērts! Izmantojot tipogrāfijas, print by demand (Printful, Printify utt.) vai arī cita veida ārpakalpojumus, bet, ja jūti, ka aiziet, patīk un interesē, ieguldīt savās iekārtās, lai ļautos eksperimentiem ir varen aizraujošs ceļojums. Lai izdodas!

Bet, ja esi vienkārši lasītājs, kurš mistisku iemeslu dēļ ir izlasījis šo ierakstu par tēmu, ar kuru ikdienā nesastopies – visu cieņu! 😀

 
Nu, ko, vēlreiz paldies par uzmanību un tiekamies jaunos ierakstos!

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Shopping Cart
Scroll to Top