Kā plānot laiku un darbus?

kalendāra uzlīmes 2024

Kā sen atpakaļ lasīju kādā Twitter/X profilā – sveiciens pirmdienā, nedēļas krutākajā dienā! Par krutāko vēl zinātnieki strīdas, bet frāze tik ļoti iesēdusies manā apziņā, ka atceros par to gandrīz katru nedēļu. 😀 

Teeoorēeetiski, kā gan PIRMDIENA var būt krutākā? Neesi attapies no brīdienām, nākošās vēl tālu, un starpā atkal visa tā pieaugušo padarīšana… Bet teeeoorēetiski… Kādēļ ne? Jauna nedēļa ar jaunām iespējām, notikumiem, panākumiem un vēl un vēl. Milzīga nozīme ir tam, kā uz to skatāmies un pieejam. Par to arī vēlos parunāt – kā plānot laiku tā, lai būtu forši?

!Vien piebildīšu, ka neesmu nekāds laika menedžmenta guru, CEO of productiveness un vispār baigais pipars, bet runāšu par savu pieredzi, novērojumiem un it kā visiem zināmām patiesībām, par kurām tomēr bieži piemirstam. Ja tev kaut kas no šī aizķersies – brīnišķīgi! 🙂

Un vēl piebildīšu, ka rakstā ievietotās saites uz grāmatām un u.c. avotiem nav sadarbība – vienkārši dalos. 🙂

Sāksim ar pamatiem

Vairāk vai mazāk lielu daļu savas dzīves esmu pavadījusi pašplūsmā, instinktīvi jūtot, ko vēlas sirds, prāts vai neprāts (piemēram to sviestmaizīti neilgi pirms gulētiešanas). Un, lai gan kopumā, manuprāt, tāpat esmu nonākusi tur, kur vēlos un piedzīvojusi daudzus brīnišķīgus brīžus, tomēr, ieejot aktīvākā un uzņēmīgākā Joylanta Art fāzē, jutu, ka ar to vairāk nepietiek – bezmiega naktīs izsapņotie sapņi un mērķi paši no sevis nepiepildīsies (cik pārsteidzoši!!!) un mazākais, ko varu darīt, ir vismaz tos pierakstīt.

Uzlīmes padomi plānošana laika plānošana plānotājs

Es nezinu, kā ir jums, bet man kaut kā tā sanācis, ka lietoju 3 dažādas klades 3 dažādiem mērķiem :)) :

 1. Ikdienas plānotājs bez piesaistes kalendāram;

 2. Bieza, skaista klade radošajām iecerēm, kolekciju plānošanai, uzņēmējdarbībai;

 3. Standarta klade rakstīšanai (journaling), kad prasās izlikt to, kas sakrājies un caur pārdomām izkristalizēt sajūtas un darāmo. 

Kāpēc sāku rakstīt?

Man šķiet, ka esmu no tās paaudzes, kurai dienasgrāmatu rakstīšana bērnībā tika pasniegta kā riktīgi feina padarīšana un to noteikti dara visi – nu, vismaz tā man lika domāt filmas, grāmatas un citas it kā meitenīgās padarīšanas. Atzīšanās dienasgrāmatai par pirmajām simpātijām, sastrādātajām delverībām, pārdzīvojumiem, klades ar atslēdziņām, ar sirsniņām, ar zirgiem… :))

Bet, bet, bet! Lai vai kā centos, tā līdz galam šī padarīšana nekad neaizgāja – veicu dažus ierakstus un atmetu ar roku. Varbūt arī labi, ka tā – lasot šos tekstus šobrīd, roka pati atrod dabisko ceļu pie sejas un vaigos ieplūst sārtums. 😀

Līdz kādā jaukā dienā tiku pie klades, kas redzama augšējā attēlā. Tā ka lappušu papīrs īsti nederētu zīmēšanai, nu man pēc ilgu gadu pauzes bija skaista klade SEV. Un sāku ar to pašu veco dziesmu – datums un kāds nozīmīgs notikums, ko vēlāk pārlasīt. 

Daži no mīļiem ierakstiem:

"29.08.2017. Kas to būtu domājis, ka es, iespējams, vēl kādreiz iesākšu ko līdzīgu uz dienasgrāmatas pusi. Bet te nu es esmu - saņēmusi savu pirmo vārda dienas dāvanu (šo kladi)."
"24.07.2020. I did it. Beidzot saņēmos un aizgāju no darba. Māksla, es jau nāku!"
"10.02.2021. ..P.S. Nu jau izvācamies pēc pāris nedēļām. (No Rīgas uz Tukumu) THIS WAS FUN!"

Līdz ar pārvākšanos noslēdzās lielais gatavošanās, briešanas un jaunās dzīves kārtības pieņemšanas (tie bija trakie kovidnieka laiki) posms, pārejot nākošajā – kā ir būt freelance pašnodarbinātajam? Ļoti daudz kā nezināmā un jaunā, līdz ar to “dienasgrāmata” pārtapa par ikdienas palīgu. 

Artist's Way

Nu, labi, dienasgrāmata nē, bet... journaling?

Lai arī plānot, pierakstīt un konspektēt ir būtiski, izlikt pārdomas, kas ne vienmēr tieši saistītas ar darbu, arī ir svarīgi. Šeit man palīgā nāca pandēmijā iegādātā Džūlijas Kameronas grāmata “The Artist’s Way”.

Lasīju šo grāmatu laikā, kad vēl pilna neziņas centos pārslēgties no “normāls cilvēks” uz “gribu būt māksliniece, bet nezinu, kā”. Lai arī grāmatu vietām lasīju ar vieglu skepsi, jāsaka, ka šī grāmata man iemācīja nebaidīties no vārdiem “esmu māksliniece”, jo tad šķita, ka meloju gan sev, gan citiem.
Garos vārdos neizplūdīšu, vairāk par šo grāmatu (kas, starp citu, nesen iznākusi latviski: “Mākslinieka ceļš”) vari izlasīt manā Instagram ierakstā, BET grāmatā apgūto “rīta lapu” metodi pielietoju joprojām.

Tas viss ļoti brīnišķīgi un tā, bet nu pie galvenā - kā plānot?

Kā noprotams, būt pilna laika pašnodarbinātajam-frīlanserim ir ļoti aizraujoši un tas dod krietnu devu BRĪVĪBAS, bet līdz ar brīvību nāk milzu ATBILDĪBA, kā šo brīvību izmantosi. Pēc tā, kā sāku atgūties no kņadas par pandēmiju, pārvākšanos un jauno dzīvi, domas sāka arvien vairāk riņķot ap to, ko tad es ar šo jauniegūto brīvību vispār vēlos darīt? Un ?

Īsumā:

plānotāji uzlīmes pieraksti

Rīta lapas (morning pages)

Sāksim ar rīta lapām – tas ir ārkārtīgi vienkāršs (un noteikti plaši zināms) veids, kā saklausīt sevi un sākt pirmos nopietnos soļus pie jaunu ieradumu veidošanas. Grāmatas autores vietnē par šīm lapām izklāstīts plašāk, tādēļ es izceļšu esenci:

1. Katru rītu, vēlams, pirms esi pieķēries telefonam (pirms galva atkal ir pilna ar ikdienu, problēmām pasaulē utt.), velti nedaudz laika, lai rakstītu VISU, kas uz sirds. Ja nezini, ko rakstīt, tā arī raksti “Es nezinu, ko rakstīt. Nezinu, ko rakstīt. Nezinu…” līdz zināsi. Tas atnāks. Reizēm jutos ļoti muļķīgi, reizēm likās, kāds sakars par to rakstīt, bet, kā jau ar visu – ar laiku iegājās un pildspalva skrēja pa lappusēm nemanot.

2. Būtiskākais nosacījums – jāuzraksta 3 lappuses (lappuses, ne pilnas lapas)! Mans minējums – 1. lappusē samdzenes vēl tikai sāks iejusties procesā, 2. lappusē tās sāks iesilt, bet 3. pastāv vislielākā iespējamība, ka domās parādīsies kāds brīnišķīgs risinājums problēmai, sajutīsi iedvesmu darīt vai vienkārši atlaidīs no tā visa, kas zum galvā. Var skanēt jocīgi, bet tas tiešām strādā. Jo īpaši, kad “jūtos muļķīgi” iekšējais bloks būs pārgājis – lapas ir domātas tikai TEV un nav jāuztraucas, ko gan padomās citi. Tas nav domāts citiem. TEV.

Tā esmu nonākusi ne pie vienas vien idejas, risinājuma, iedvesmas uzplūdiem utt. Bet arī es esmu tikai cilvēks un mēdzu rakstīt minisversijas – teiksim, tikai 2 lpp. vai dažas minūtes, ja jūtu, ka idejas jau mutuļo un atliek tikai darīt.

Literatūra u.c. avoti

 • Arī šeit es plaši neizplūdīšu – internets ir piesātināts ar informāciju, KĀ BŪT PRODUKTĪVAM utt., kas, būsim godīgi, reizēm mēdz kaitināt, jo īpaši, ja esi ērti ieritinājies zem plediņa. :)) Tomēr ar kaut ko ir jāsāk – ideālā gadījumā ar to, kas pašam tuvāks. Man vismīļākais veids ir lasīt grāmatas, tomēr reizēm ieslēdzu kādu Cilvēkjaudas podkāstu utt. Atrodi, kas tuvāks tev!

GOODREADS APKOPOTI GRĀMATU PLAUKTI PAR LAIKA PLĀNOŠANU UN PRODUKTIVITĀTI:

Vairāk nekopēšu, jo, ja atvērsi, redzēsi, ka ļoti daudzas grāmatas atkārtojas. Katrā no tām vari sev paņemt līdzi vismaz 1 lietu, lai padarītu ikdienu foršāku. 🙂

Tāpat arī iepriekš minētais Cilvēkjaudas podkāsts, kurā viesi dalās par dažādām noderīgām pašizaugsmes tēmām, par ko, šķiet, nu jau zina visi, bet, ja nu nē, rekur Youtube saite uz podkāstu.

Noteikti ir vēl miiiilzumdaudz avotu, no kuriem smelties (droši padalies komentārā), bet personīgi man šīs bija tās grāmatas, kas atstājušas vislielāko iespaidu uz to, kā pavadu savu ikdienu:
 

Iepriekšējās nedēļas apkopojums

Patiesībā sakot, pagājušās nedēļas apkopojumu sāku veikt tikai nesen, jo vienmēr šķita – pagāja un pagāja nedēļa, kāda bija tāda bija, atceros taču, ko es tur, ātrāk jāķeras pie jaunas!

Tomēr ir nianse – izvērtējot savus nedēļas “wins” vai tieši nepaveikto, varam labāk saprast, kā rīkoties jaunnedēļ. Atšķiru iepriekšējās nedēļas plānotos darbiņus, ieķeksēju, kas izdarīts, piefiksēju, jo nākas pārcelt uz jauno nedēļu un izsveru, varbūt kāds no darbiem vairāk nav aktuāls. Vai, lai sajustos nedaudz labāk, ierakstu pie darāmajiem darbiem to, kas ierakstīts nebija, bet nedēļas laikā tomēr izdarījās. 😀 

Šo gan vislabāk veikt svētdienas vakarā, bet pirmdienas rītam arī nav ne vainas, vien svētdienai ir tāds pluss, ka līdz ar šo tiešām rodas sajūta, ka noslēdz nedēļu, apkopo tālāk darāmo un pirmdienā tev ir jau skaidrs plāns, ko un kā darīt.

Neliels rakstāmā špikeris:

 • NEDĒĻAS UZVARAS: Kas noritējis labi? Kādas uzvaras, lielas vai mazas? (kad beidzot iegādājos iPad, tā arī trekniem burtiem uzrakstīju: tiku pie iPad!!!!!!! :D)

 • KĀDI UZDEVUMI NETIKA IZDARĪTI? Apsver, ko vari pārnest uz jauno nedēļu. (man, protams, šī sadaļa ne pārāk patīk, bet palīdz saprast prioritātes. Pēdējās nedēļās šeit visbiežāk tika pieminēts, ka neesmu uzrakstījusi blogam – fu, par laimi, beidzot ir. :D)

 • KO ESI IEMĀCĪJIES? Kā tas palīdzēs nākotnē? (vismaz neliels sīkums vai prasme – cept pankūkas – vairāk garšīgu brokastu; montēt video – estētiskāks saturs utt. Tas ir ārprāts, cik daudz kas mēdz aizmirsties un rodas sajūta, ka esam iestrēguši, lai gan tā noteikti nav)

 • NĀKOŠĀ NEDĒĻA. Ko darīsi, lai nodrošinātu, ka nākošā nedēļa ir produktīva? (šeit man parasti ir viss vienkārši – mazāk bezjēdzīgi sēdēt telefonā, vairāk lasīt un regulāras pastaigas. Tāda kā apņemšanās pašai sev.)
plānotāji uzlīmes pieraksti

Un beidzot - plānojam jaunu nedēļu!

Kad esam tikuši galā ar iepriekšējo nedēļu, ar svaigu un pārdomātu skatu varam lūkoties uz jauno! 

Arī šiet iedošu jums nelielu špikeri, ja nu aktuāli:

 • Sāksim ar 5 svarīgākajiem nedēļas uzdevumiem. Atceries – šķirot pēc prioritātēm ir ļoti svarīgi! Diemžēl pati esmu vairākkārt pazudusi šķietami nesvarīgos darbos, kas paņem daudz laika, līdz attopies, ka esi zaudējis fokusu no būtiskā. Tādēļ nerakstu visu čupā, bet sāku ar būtiskāko. Piebildīšu, ka rakstīt “Uzrakstīt grāmatu” īsti nebūs pareizi. Tas ir milzīgs mērķis, uzdevums, ko noteikti jāskalda mazākos uzdevumos – izvēlēties tēmu; uzrakstīt melnrakstu; atrast izdevēju utt. utt. Raksti katru uzdevumu, nevis vienu lielo!

   

 • Tālāk mums seko 5 vidēji svarīgi uzdevumi. Vienā no maniem plānotājiem minēts, ka šos drīkst paveikt tikai tad, kad izdarīti svarīgākie, tomēr man tas šķiet nedaudz aplami. Tāpēc es ļaujos pēc sajūtām – ja esmu izdarījusi vienu svarīgāko darbu, talāk ķeršos pie tā, kas tobrīd aktuāls (piemēram, ielikt IG ierakstu), nevis uzreiz pie vēl viena lielā.
 • Un, kā noprotat, tālāk seko 5 mazie uzdevumiņi. Arī te rakstīts, ka šos drīkst paveikt tikai tad, kad izdarīti augstāk minētie, bet arī šeit es sekoju tam pašam principam – pēc sajūtām. Ja ierakstu, ka jāaiziet uz bibliotēku, skaidrs, ka izdarīšu to vienkārši brīvākā brīdī, nevis svētdienas vakarā, kad it kā būšu izdarījusi visu. :))

Galvenais, kā jau ar visu dzīvē, būt balansā un nepazust vienos vai otros darbos un darīt, kā pašam ērtāk, jo mūsu ritmi un ikdienas katram ir savas.

Dienas, mēneši, gadi...

Iepriekš minētie plānošanas principi lieliski derēs arī plānojot dienas, mēnešus, ceturkšņus, gadus un cik vien ilgu posmu vēlies.  Izcelt svarīgāko, ieplānot būtisko, un, ja esi baigais malacītis, izdarīt arī to extra iecerēto. Secībā gan dažreiz atļaujoties korekcijas. 🙂

Un atceramies, lūdzu, arī par atpūtu!

Laikā, kad visi ir tā noskrējušies, saauguši ar ierīcēm un sajūtu, ka ir pieejami vienmēr, vēlreiz atgādināšu par nepieciešamību nodalīt profesionālo dzīvi no darba dzīves. Ticiet man, kā cilvēkam, kuram šī robeža, nestrādājot normētu darba laiku, ir izplūdusi ļoti plaši (nez kāpēc man šķita, ka, esot freelancerim, būs baigi viegli un kruti strādāt, kad pati gribu, lai beigu beigās strādātu teju vienmēr :D), lūgšu padomāt par sevi un saviem mīļajiem, ar kuriem pavadīt laiku, esot iekšā brīdī šeit un tagad, nevis skaitļojot, kas vēl jāizdara, kam jāpiezvana utt.

Kas vēl būtiski – mēs bieži vien mēdzam jaukt noguruma veidus un to, kā ar tiem cīnīties. Ja esi saguris no datora ekrāna, atpūta telefona ekrānā gluži nebūs labākais veids, kā atgūties. Šeit ir labs WIN Partners piemērs, bet īsumā:

FIZISKAIS NOGURUMS – miegs, miers, ilgāka atpūta, kontrastdušas, pasēdēt bez telefona, paēst – kaut kas ķermeņa labsajūtai;

MENTĀLAIS NOGURUMS – garāka pastaiga vai cita viegla fiziskā aktivitāte (skābeklis smadzenēm), koncentrēšanās uz ko citu, izlikt uz lapas to, kas uz sirds (!) – kaut kas, kas novērš domas un palīdz smadzenēm;

EMOCIONĀLAIS NOGURUMS – izrunāties, izbļauties, veltīt laiku hobijiem, kas pozitīvi uzlādē, pateicībām – kaut kas, kas liks justies pacilātāk.

Zinu, ka izklausās visai grūti un arī man šis ļoti klibo, bet tādēļ tas aktualitāti nemazina. Paņem pauzes, izslēdz telefona skaņu, TikTok vietā pārlasi vismaz dažas lappuses un SVINI ARĪ MAZĀS UZVARAS!
Šo novēroju, vēl strādājot ofisos – tiek izdarīts kaut kas huge, foršs, vajadzīgs, liels vai mazs – pamājam ar galvu, ļoti jauki, paldies, un uzreiz metamies darbos tālāk. Nedaudz atgriezeniskās saites, draugi! Palaidu jaunu kolekciju – fantastico, sarūpēšu sev kādu gardumu. Izdarīju lielu pasūtījumu? Veru datoru ciet! Izdarīju kaut ko ar kādu kopā? Atzīmēsim šo mirkli arī kopā! Nu jūs sapratāt. Uzsitam sev uz pleca un novērtējam, ko esam paveikuši, pirms metamies nākošajos piedzīvojumos, labiiii? Un tad, atpūtušies un svaigu galvu, varam būt vēl produktīvāki, vēl darbīgāki, vēl foršāki savos darbos un nedarbos. 

Bet es tikmēr ceru, ka ar šo rakstu neesmu pārlieku nogurdinājusi jūs, un vien paspiedīšu tev roku, ka esi ticis tik tālu – malacis! :)))

Es ticu, ka tiem no jums, kas lieto foršos un fancy plānotājus, šīs un citas patiesības noteikti nodrillētas jau simtiem reižu un, ja tā ir, tad tas ir riiiiiktīgi kruti – tas nozīmē, ka mums apkārt ir varen daudz apņēmīgu un uzņēmīgu cilvēku. Bet, ja ar plānotāja konceptu esi uz jūs, es tevi no sirds mudinu nedaudz izkāpt no pašplūsmas, kā tas bija man. Tiešām sāku novērot krietnas izmaiņas un lielāku atbildību pret sevi, šos uzdevumus pierakstot. Parasti mēdzu atmest ar roku – sak, es taču visu atceros, kam man rakstīt. Jā, atceros, tomēr, uzliekot domas un mērķus uz papīra, notiek kaut kāda maģija, un, šķiet, ka lietas sāk notikt pamatīgāk un apņēmīgāk.

Pamazām arī atkāpjas ziema, ziemas nogurums un apātija, vēl savā ziņā ir gada sākums, priekšā pavasaris un man tiešām šķiet, ka šis ir brīnišķīgs laiks piedomāt par savu ikdienu, laika pavadīšanu un skatu nākotnē. Pat ja tā būs tikai 1 aizrakstīta lappuse no rīta vai pavirši veikts ieraksts plānotāja, tas jau būs solis pretim labākai tevis versijai, jo bieži vien kreptīgas iekšējās pārmaiņas nesākas viegli un uzreiz, tomēr tas jau būs kaut kas.

Vajag palīgu plānošanā?

I got you! Ne velti man šī tēma ir kļuvusi mīļa un tās lapā centos ielikt arī kādu daļu savas artavas, izstrādājot īpašu uzlīmju kolekciju Plānotājiem un Pierakstiem, kas palīdzēs:

 • Strukturēt pierakstus;
 • Izcelt svarīgāko;
 • Palīdzēs noturēt fokusā;
 • Radīs kripatiņu prieka, ielīmējot smukā lappusē smuku uzlīmi 🙂 ;
 • Un vienkārši padarīs ikdienas plānošanu košāku, vieglāku un skaistāku!
Ar prieku izlīdzēšu tev tavā darbīgajā ikdienā!

2 thoughts on “Kā plānot laiku un darbus?”

 1. Paldies, Jolanta, par vienmēr tik dzīviem, sulīgiem, patiesiem ierakstiem! Šis laikam ir kļuvis par vienu no man mīļākajiem logiem)

  1. No sirds pateicos par jaukajiem vārdiem, Liene! Tas man tiešām nozīmē daudz – sasniegt dzirdīgas ausis, turklāt vēl ar tik jauku atgriezenisko saiti. Noteikti turpināšu :)))

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Shopping Cart
Scroll to Top